„SESTRAS AMERICANA“ АМЕРИЧКЕ МЕДИЦИНСКЕ СЕСТРЕ У СРБИЈИ У ПРВОМ СВЕТСКОМ РАТУ

Apstrakt

Циљ рада је да осветли амерички добротворни рад током Првог светског рата на основу извештаја Американки, медицинских сестара које су радиле у Србији. Иако се делатност америчких хуманитараца у Србији за време Првог светског рата налазила у фокусу српске, и донекле америчке историографије, рад америчких медицинских сестара може бити предмет посебног истраживања. Значај хуманитарних активности Америчког Црвеног крста у Србији током Првог светског рата је већ познат. Амерички лекари и медицинске сестре имали су истакнуто место током евакуације и поновног заузимања Београда 1915. године. Извештаји, писма и дневници америчких медицинских сестара представљају јединствену грађу за истраживаче. Са застрашујућом реалношћу су представљале искуства ратне хирургије и неге болесника у ратним, скоро немогућим условима. Описи свакодневног живота, односа према рату, личне мотивације и очекивања средине, сведоче о активној улози медицинских сестара у ратним збивањима. Кроз њихове личне забелешке бледи стереотип медицинске сестре као пасивног сведока. Изронила је нова слика жене која је сопственом одлуком постала посредник, па и учесник догађаја на фронту, као и одговорни чинилац у раду са цивилним становништвом.

Mesto izdanja Београд
Godina izdanja 2018
Autor Биљана Вучетић
Izdavač Историјски институт Београд